Začalo to tým, keď som pomohol u nás v Novákoch postaviť pumptrack!

Pripravili sme si pre teba sériu krátkych blogov o zaujímavých ľuďoch z cyklistiky, ktorým by sme radi venovali pozornosť a zároveň ich máš možnosť spoznať aj z trošku inej stránky, než len z tej profesionálnej.

Tak či už máš v ruke práve rannú kávu alebo robíš práve to, čo sa po rannej káve robí samo, haha alebo si toto čítaš v posteli pred spaním, veríme, že ti spríjemníme tvoju chvíľku a dozvieš sa niečo nové. Našim druhým hosťom, s ktorým sme si chceli pokecať je Majster SR v endure, rider Šimon Rus z ӨE RACING TEAMU. Tak poďme na to!

ӨE: Ahoj Šimon! Vítame ťa v našom OKӨEVERYWHERE blogu a veľmi sa tešíme, že ťa trochu môžme vyspovedať ako ďalšieho jazdca OKO RACING TEAMU. 

Povedz nám teda najprv odkiaľ pochádzaš, koľko máš rokov a či aj niekde popri bajkovaniu momentálne pracuješ alebo sa to nedá stíhať..

Šimon Rus

Bicyklovaniu sa venujem už odmalička

Š: Mám 21 rokov a celý život som viac-menej žil v Novákoch, kde som sa aj narodil. Pred niečo vyše rokom som sa nasťahoval do Žiliny, kde sme sa dali dokopy práve s chalanmi Mišom Kolářom či Martinom Knapcom, a mohli tak spoločne lepšie trénovať alebo stavať trail park. Čo sa týka práce, momentálne nepracujem nikde.

Je veľmi ťažké robiť cyklistiku naplno popri full time jobe, ale zasa na druhej strane čisto z cyklistiky (enduro alebo downhill) sa na Slovensku nedá zatiaľ moc vyžiť, čiže momentálne žijem len z toho čo som si našetril.

ӨE: Radíš sa teda na pretekoch už do mužskej kategórie. Čo vnímaš, že je najväčší rozdiel oproti mládežníckym kategóriám?

Š: V prvom rade väčšia konkurencia. Ja osobne sa cítim lepšie v mužskej kategórií lebo viem, že keď vyhrám pretek, tak som zo všetkých dal ten najlepší čas a bol som najrýchlejší na tej danej trati, pre mňa je to dosť dobrý pocit, haha…

Prvé preteky

2013

ӨE: Venuješ sa aj nejakým iným športovým aktivitám okrem bicyklovania?

Š: Bicyklovanie je moja vec číslo 1, ale okrem iného mám rád turistiku, hory tak všeobecne, cestovanie…

ӨE: Ako si sa dostal práve k bicyklovaniu? Viedol ťa k tomuto športu niekto, či si si to vybral sám? Máš aj nejakých súrodencov? A tiež športujú?

Š: Bicyklovaniu sa venujem už odmalička, ale nebol som vedený nikým,  ak si myslela rodinu alebo rodičov, skôr by som povedal, že som bol stiahnutý do toho kamarátmi. Ale moju kariéru odštartoval až prvý pretek SPDH v roku 2013, kde som hneď na prvom veľkom preteku vyhral. Áno, mám staršieho brata a celá rodina sme športovo založená, ale všetci športujú len pre radosť, nikto súťažne.

Majster Slovenská 2020

ӨE: Tak to musel byť parádny pocit pre takého mladého jazdca. Tak ťa to motivovalo, aby si makal na sebe ďalej. V zjazde si teda pokračoval ešte pár rokov, no potom si mal chvíľu pauzu. Prečo?

Š: Áno, jasne, že ma to namotivovalo, ale keby ma v tom môj otec nepodporoval, tak by som nemal šancu v tom pokračovať… Moja posledná sezóna v zjazde bola v roku 2016 a vtedy sa mi podarilo vyhrať SPDH v juniorskej kategórii, no mne sa zrušil tím v ktorom som jazdil a hľadal som náhradu. Bohužiaľ ma ani jeden z tímov, do ktorého som chcel ísť nezobral.. Tak som sa rozhodol pre pauzu, no bol to skôr koniec, ktorý som si len nechcel pripustiť.

ӨE: Je o tebe známe, že si jazdil aj v Kanade vo Whistleri, čo je snom mnohých bikerov, haha. Ako si sa k tomu dostal? Išiel si si tam len tak pojazdiť na prázdniny alebo si tam mal aj nejakú prácu? Ako dlho si tam bol?

Š: Haha, je to asi o mne známe, lebo o tom strašne rád rozprávam, asi pochopiteľné kedže to bol jeden z mojich najlepších rokov v živote. No ale “pome” na to od začiatku. Bol to môj sen odkedy som z Whistleru videl prvé bikové videá, čiže od úplného decka.

Začal som si o tom študovať a zistil som, že musím mať 18 rokov na to, aby som mohol požiadať o work and holiday víza. Tak som počkal a začal som Kanadu riešiť hneď po mojej osemnástke. Je to dosť lotéria, kedže počítač vyberá, kto tie víza dostane a kto nie..

Ja som mal to šťastie a dostal som ich hneď, asi tak za mesiac. Keď dostaneš tieto víza, tak máš rok nato, aby si vycestoval. Čiže už na začiatku maturitného ročníka som vedel, že odchádzam preč. Po škole som ešte celé leto pracoval a v septembri som odlietal do Kanady.

Išiel som tam hlavne preto, aby som si splnil bikerský sen a spoznal krajinu. Bol som tam presne rok, a áno pracoval som po celý čas, kedže náklady na život sú tam veľmi drahé..

ӨE: Videli sme nejaké fotky, že si bol aj na Hawaii. Čo si tam robil?

Š: Na Hawaii tiež veľmi rád spomínam, lebo to bol môj najspontánnejší výlet aký som si kedy spravil. Dalo by sa povedať, že som tam bol na dovolenke.

ӨE: Ako si sa dostal k pumptracku? Pretože aj tam máš úspechy a možno niektorí ľudia nevedia, ale získal si v roku 2018 skvelé 3.miesto na Red Bull Pump Track World Championship v Taliansku..

Š: Začalo to tým, keď sa u nás v Novákoch postavil pumptrack, ktorý vznikol vďaka mne a môjmu kamarátovi. Na pumptracku sme strávili veľmi veľa času.

Potom som začal jazdiť aj na iných pumptrackoch a dozvedel som sa, že RedBull organizuje takéto veľké preteky a jedno z kôl bolo v Taliansku, tak som sa tam prihlásil.. Pred tým, ako som išiel do Talianska, bol som na dvoch slovenských kolách v pumptracku, kde sa mi podarilo vyhrať. Ale ako to býva, svetová konkurencia je tam úplne iná, a tak som veľmi rád, že sa mi podarilo obsadiť 3. miesto.

ӨE: Prečo si prešiel zo zjazdu práve na enduro? Niektorí čitatelia možno nevedia, opíš nám prosím, aký je v tej disciplíne rozdiel.

Š: Keď som skončil so zjazdom, začal som jazdiť len na endure. Čiže tak niak to nevinne pomaly začalo. Čo sa takého základného rozdelenia  týka, dowhnill sa jazdí len na jednej trati a na trať sa vyvezieš lanovkou, pričom  enduro sa jazdí na 4 až 6 tratiach a väčšinou aj tréningový deň, aj pretek si musíš odšlapať, ale niekedy sa môže v treningový deň používať aj lanovka..záleží to všetko od preteku.

Ja osobne som si myslel, že enduro bude omnoho jednoduchšie ako zjazd, ale počas mojej prvej sezóny som zistil, že ani zďaleka. Všetko si musíš  sám odšlapať, čiže musíš mať omnoho väčšiu kondíciu ako pri zjazde. Čo sa týka náročností tratí, nie sú až tak rozdielne. Podľa mňa je enduro väščí masaker..

O: Ako si sa vlastne dostal do OKO RACING TEAMU? Povedz nám aké boli tvoje začiatky v tíme s Mišom Kolářom. Nastavil ti nejaký tréningový plán alebo si už vedel presne čo máš robiť, aby si dosahoval čo najelpšie výsledky?

Š: Keď som prišiel z Kanady, tak ma oslovil Mišo Kolář, či nechcem jazdiť v jeho tíme. Ukázal mi čo plánuje do budúcna a vlastne celú víziu tímu… Takže neviem, či bolo vôbec možné pre mňa odolať takej ponuke, haha.

S Mišom sme sa super dopĺňali, on ma vedel naučiť všetko čo sa týka prípravy tréningu a celkovo fyzičky, a ja som mu vedel zase pomôcť s technikou jazdenia. Keďže to bola moja prvá sezóna, tak som nevedel čo všetko ma presne čaká, zisťoval som to za pochodu. Samozrejme, že ma Mišo na to pripravil, ale prax je len prax.

O: Tvoja prvá sezóna 2020 v OKO RACING TEAME a hneď si sa stal Majstrom Slovenska v endure. Aký to bol pre teba pocit?

Š: To bol náš cieľ už od začiatku sezóny, takže som bol neskutočne rád, že sa mi podarilo vyhrať a stať sa Majstrom Slovenska v endure, a ešte k tomu to bola moja prvá sezóna v mužskej kategórií, čo viac k tomu dodať.

O: Aký je tvoj momentálny cieľ v živote a v horskej cyklistike? Môžeme ťa vidieť tento rok aj na niektorých EWS pretekoch? Ktoré by si si najradšej skúsil?

Š: Momentálne mám cieľ EWS 2021 a dosiahnuť tam čo najlepší výsledok. Prihlásený som na 4 kolá EWS 2021, tak na to sa neskutočne teším! Nepôjdem iba na 2 kolá, ktoré sa konajú vo Francúzku a v Anglicku.

O: Vnímame ťa ako veľmi talentovaného a cieľavedomého mladého jazdca, potvrdil nám to aj váš tímový tréner Jakub Šotés. Páči sa mu práca s tebou, že si proaktívny a veľa sa pýtaš, to znamená, že si presvedčený o tom, čo chceš robiť a neustále pracovať na svojich kvalitách. Ako sa ti s Jakubom trénuje, na aký typ tréningu sa spolu zameriavate? Naučil ťa niečo nové?

Š: S Jakubom sa mi veľmi dobre spolupracuje, verím mu na 100%. Často sa ho pýtam na veľa vecí, a aj vďaka tomu som sa naučil veľmi veľa. Jakub mi pomáha so silovou prípravou, páči sa mi aký má v tom systém a aký je otvorený. Keď mám nejaké pripomienky vždy všetko prekonzultujeme a  vysvetlí mi čo a ako, takže mne veľmi sedí.

O: Ako vnímaš momentálnu covidovú situáciu z hľadiska bicyklovania. Vieš aj naďalej naplno trénovať ako chceš alebo ti to prekazilo nejaké plány pri udržiavaní sa v dobrej kondícii?

Š: Najhoršia bola zima, kedy sme sa mali pripravovať hlavne silovo a všetky posilky boli celú zimu zatvorené, to nám dosť skomplikovalo situáciu. A taktiež sa nám zrušili dve sústredka. Aj napriek tomu všetkému sme sa pripravovali čo najpoctivejšie, ale bolo to oveľa komplikovanejšie. Hlavne dúfam, že sa situácia vo svete upokojí a budeme môcť mať konečne plnohodnotnú sezónu.

O: Ďakujeme Ti Šimon za Tvoj čas a vidíme sa hádam čoskoro na trailoch či pretekoch. Držíme ti palce na túto sezónu a tešíme sa na tvoje výsledky. Nebudeme sa teda lúčiť, ale môžeš napísať zopár slov pre čitateľov od teba ešte na záver…

Š: Ďakujem aj ja. Hlavne, aby ste boli všetci zdraví, veľa športovali a užívali si voľný čas v prírode, kedy je na to lepší čas, ak nie teraz, haha.

Buď aj ty #všadesnami, buď aj ty #okoeverywhere