TRÉNING NA MIERU? JE TU TRAININGPEAKS!

Si zjazdár alebo endurák? Jazdíš na horskom bicykli? Vieš aký je v tomto prípade význam použitia tréningovej platformy @TrainingPeaks? Poďme si to spoločne rozobrať…

V OE ACADEMY veríme, že je to hlavne nástroj pre nás – trénerov, či našich jazdcov, aby sme ich udržiavali v kondícii a boli zároveň vždy správne oddýchnutí. Chceme, aby mohli jazdiť čo najviac a to bez toho, aby vyhoreli. Zároveň postupne budujeme fyzickú kondíciu jazdcov a klientov.

 

Enduro a zjazd – tento horský šport je hlavne zábavou na bicykli, ale vie byť veľmi únavný a náročný. Ak si unavený, máš vyššie riziko nejakého pádu, či úrazu…a to už potom nie je veľká zábava.

Naši jazdci a klienti sú na platforme TrainingPeaks, takže sa nemusia obávať toho, čo a ako majú ďalej trénovať. Namiesto toho sa môžu šetriť svoj čas a ostatné nechajú na nás.

MTB je zábava. Fyzicky náročná zábava.

Bez ohľadu na to aký si jazdec, či jazdíš XC, DH, Enduro alebo slopestyle  –  stále vystavuješ svoje telo množstvu hodín fyzickej záťaže. 

V OE ACADEMY veríme, že kombinácia posilňovňa a bike je nevyhnutné kombo, pokiaľ chceš napredovať v akejkoľvek MTB disciplíne. Stačia hodinky ako napr. Wahoo a vieme ti pomôcť aby si sa cítil lepšie na bicykli. Optimalizujeme tréningový plán, tak aby vyhovoval tvojím požiadavkám a potrebám k danej disciplíne.

Každý je iný a trvá to čas, aby si zistil, čo ti skutočne vyhovuje. Bohužiaľ, najhoršie je, že to, čo sa ti hodí, sa mení s plynutím času. Je to ako bicykel, upgraduješ ho a po roku opäť uvažuješ nad tým novým XTR. Podobne ako s tréningom je to nekončiaci proces.

Spravný tréning je základ

Milujem trénovať. Spolupracoval som s najlepšími trénermi sveta počas svojej kariéry a som veľmi vďačný za ich priateľstvo a to, čo ma naučili: nesmieš sa báť experimentovať a vystavovať sa zmenám.

Pamätám si jedno z prvých rozhovorov ohľadom nových tréningov, ktoré chcel tréner so mnou vyskúšať a ja som si povedal: “Hej, zmena mi nevadí, určite to raz vyskúšam! Idem na moju 7-8 hodinovú jazdu a dám vedieť, ako to dopadlo 🤣.” samozrejme krátko potom som podľahol novej cyklistike a defacto každý tréning som absolvoval nejaký interval dokonca, aj vo voľnom dni!

Enduro, Najťažšia disciplína v MTB?

Ale odvtedy, čo som prešiel na Enduro MTB, uvedomil som si, ako komplexným športovcom musíte byť a ako bývalý profesionálny cestný cyklista som mal nejakú fyzičku vybudovanú, ale napriek tomu, že som bol na ceste šprintérom, môj prvotný “kick” v šprinte nebol na rovnakej úrovni ako svetový jazdec v MTB a pokiaľ ide o silu horných končatín, jednoducho neexistovala.

Skúsil som niekoľko ďalších tipov prípravy, dajme tomu podobnej crossfitu, ktoré sa aj zameriavali na reakčný čas, ale keď som sa spojil s Jakubom Šoltésom, našim hlavným silovo-kondičným trénerom v OE ACADEMY, začal som cítiť, ako sa môj pokrok skutočne rozbieha a dáva to zmysel. 

Aký je význam robiť tréning reakčného crossfitového typu ako tvoju hlavnú prípravu, kde na bicykli, najmä na DH trati, už trénuješ svoje reakcie dosť? 


Mobilita je dôležitá.

Nevravím, že je to úplný nezmysel ako warm-up alebo doplnkový tréning, je to super, ale verím, že ak by si mal vynaložiť čas a úsilie na tréning mimo bicykla, potom tvrdá kombinácia rôznych posilňovacích a mobilizačných cvičení na skutočné vytvorenie tej surovej sily je cesta, ktorou treba ísť a samozrejme, mobilita je kľúčová povedal by som u veľa jazdcov aj dôležitejšia ako samotná sila. Ale pokiaľ nemáš toľko času, stačí si urobiť krátke cvičenie na mobilitu po jazde a určite pocítiš zmenu po pár týždňoch.

Veľký faktor, čas...

Teraz pre mňa je veľkým faktorom čas, čo som nemal najmä v roku 2022 a teraz v roku 2023 som prakticky musel začať odznova. Napriek tomu, že robím menej hodín ako v roku 2021, moje čísla sú už lepšie ako predtým.

Nie som dokonalý, nemám tak veľa času, aký by som chcel mať, ale aj tak sa mi darí to zvládnuť a každý v tíme robí obrovské pokroky vďaka tréningovým programom, ktoré sme vytvorili na akadémii. 

Pre mňa osobne je to perfektný spôsob ako sa naučiť, čo človek potrebuje, ak má menej času, ale stále sa chce pripraviť na podujatie alebo jednoducho zlepšovať svoje jazdenie.

Každý sa dostane do bodu, že sa mu nechce, nevládze alebo jednoducho nestíha…ale ak ste oddaní, veríme, že ak si dokážeš nájsť 5 hodín týždenne, môžeš dosiahnuť veľký pokrok.

Dôležitá je zmena. Vložím to do termínov MTB. Ak jazdíš stále rovnaký trail, možno dokážeš poraziť niektoré významné mená, ale keď prídeš na neznámu trať, výsledok nebude taký, aký by si si želal, však? A prečo? Zmena!

Nebáť sa zmeny.

Potrebuješ zmenu, najmä v športe, pretože tvoj organizmus jednoducho prestane reagovať na rovnaký tréningový plán po istom čase. Ak je to stále to isté, musíš niekedy veci oživiť a vyjsť zo svojej komfortnej zóny. 

Ver mi, naučil som sa to ťažkou cestou. Stačí sa pozrieť na Petra Sagana. Čoskoro vystúpi zo svojej komfortnej zóny a prejde na MTB. Bude to zábavná a náročná zmena, to zaručujem. 

Ale obávam sa, že ak nezmení svoj tréningový plán výrazne, zábavná stránka sa môže rýchlo zmeniť na boj, aj pre športovca jeho kalibru. Napriek tomu som zvedavý, ako sa to bude pre neho vyvíjať. 

Dúfam, že uvidím opäť motivovaného Petra, ktorého som poznal 🤞 Už sa teším, keď spolu vyrazíme do Bike parku!

Koniec prvej časti: TrainingPeaks x OE ACADEMY


Ak sa ti článok páčil daj nám vedieť: weare@okoeverywhere.com

This Post Has One Comment

Pridaj komentár

Online tréning na mieru.

Online tréning na mieru za 100 eur.

V cene je zahrnuté jednoduchý jedálniček a 4 až 7 tréningov do týždňa posilňovna/bike.

pre viac info napíš na: michael@okoeverywhere.com

okoeverywhere_academy