Probiotiká na prvom mieste v profi športe?

Mám to šťastie pracovať niekoľko rokov po sebe v profesionálnej cyklistike a spolupracovať s najlepšími odborníkmi na svete, či už s trénermi alebo nutričnými poradcami.

To „šťastie” bolo samozrejme výsledkom dlhoročnej driny, kde už vo veľmi skorom veku som sa stal profesionálnym cyklistom. Zažil som éru novej” cyklistiky a veľa ľudí sa ma vždy pýtalo: „Čo všetci berú? Prečo sú takí dobrí?”

Michael Kolář, CEO & TEAM MANAGER OKOEVERYWHERE

Fotografie: CEO & Creative Department, Natália Šoltésov

Bohužiaľ, teraz vás asi sklamem, ale neberú nič prevratné, čo bežný človek nedokáže nájsť na internete. Skôr ide o dávkovanie a implementáciu do bežnej rutiny… Najviac však záleží na správnom stravovaní sa, pričom obrovský dôraz sa kladie na správne fungovanie tráviaceho traktu.

Keď sa nad tým zamyslíte, dáva to zmysel. Teraz vieme, že trend je skôr hyper konzumácia cukrov oproti keto diétam/suplementom, ktoré sa veľmi neujali, aj keď sa dodnes stále používajú v profi športe.

Tiež som si tým prešiel a je to zaujímavé, možno aj nevyhnutná súčasť tréningového procesu, aby ste dokázali lepšie… povedzme optimalizovať svoj motor, ale väčší “benzín” vidím v “ultra” cukroch, čiže obrovský príjem cukrov za hodinu. Ale tu je háčik, lebo najskôr musíš “vytrénovať” svoj tráviaci trakt, aby si také množstvo dokázal prijať.

Probiotiká na prvom mieste

Večer už len vitamín D

Čo sme robili my na ceste ako profíci? Probiotiká na prvom mieste, zdravá pestrá strava na druhom a potom už len vo veľmi ťažkých tréningových alebo pretekových dňoch sme hneď po výkone dali nejaký rýchly cukor do 20 minút, potom proteín a do hodiny už normálne jedlo s vyšším obsahom sacharidov. Večer už len pár vitamínov, ako je D a niečo k déčku, aby sa lepšie vstrebalo.

Všetko ostatné sme sa snažili získať zo stravy.

Síce to bol zdĺhavejší proces ako s tabletkami, ale v konečnom dôsledku, keď sa to podarilo primárne stravou, tak sme si hodnoty udržali dlhšie. Telo sa odnaučí prijímať živiny zo stravy, pokiaľ vie, že dostane obrovskú umelú dávku, ktorú aj tak väčšina tela neprijme. Osobne by som nechcel celý život brať obrovské množstvo tabletiek a zaťažovať pečeň, obličky atď..

Toto vedeli aj v profi cyklistike a začali klásť obrovský dôraz na probiotiká, pretože so zdravým tráviacim traktom sa živiny zo stravy prijímajú ľahšie. So zdravým traktom dokážeš aj skôr vstrebať to obrovské množstvo cukrov za hodinu, ktoré sa zdá byť v dnešnej dobe nevyhnutnosťou pre udržanie tempa s tými najlepšími.

Vďaka Natálii, ktorá sa kvôli svojmu kožnému ochoreniu začala podrobnejšie venovať tejto téme, pomohla s vydaním prvej knihy o rosacei podľa skutočného príbehu, sa dostala postupne k firme, ktorú majú pod palcom vedci zo Slovenska. 

Vyskúšala si viacero druhov probiotík od rôznych výrobcov, no tieto jej prvé sadli. Osobne veríme, že základ je zdravý črevný mikrobióm a to isté platí aj vo výkonnostnom športe. Aktívni športovci majú často dysbiózu a priepustné črevo. Rovnovážne zloženie mikrobiómu zabezpečuje správny metabolizmus a vstrebávanie živín a regeneráciu po tréningu. 

Zdravý tráviaci trakt.

Vonku kvitne, viem to prežiť už bez liekov.

Ja som zase silný alergik a astmatik a celú moju kariéru som s tým bojoval. Dnes už je to zopár mesiacov, čo užívam produkty od iProbio a musím povedať, že v tomto roku som ešte ani raz nemusel siahnuť po liekoch na alergiu či inhalátore. Netvrdím, že som vyliečený, no len pre porovnanie, keď vonku teraz kvitne, viem to prežiť bez liekov a to sa mi v minulosti ešte nestalo.

A aj preto sme všetkým našim športovcom naordinovali cielené užívanie probiotík práve od iProbio. Samozrejme, nie všetky probiotiká sú rovnaké, preto som rád, že sme našli firmu, ktorá vyrába podobné alebo lepšie probiotiká ako tie, ktoré sme užívali v profi pelotóne.

Keď poviem, že máme veľa ponúk týkajúcich sa suplementov a doplnkov stravy, som veľmi skeptický. Verím skôr v zdravé stravovanie sa. Veď len Simča, namiesto gélov používala Fit tyčinky, ktoré svojim zložením veľmi pripomínajú gély. Samozrejme, náš šport je trochu iný ako cestná cyklistika, kde je potrebný výrazne väčší príjem.

Pre mňa ide aj o celkové zdravie športovca. Život nekončí profesionálnym športom, ale pokračuje ďalej. Zdravie máme len jedno a návyky, ktoré si vytvoríme v mladom veku, si nesieme aj do staroby. Tieto návyky môžu výrazne ovplyvniť našu dlhovekosť. V konečnom dôsledku je to aj lacnejšie, pretože nemusíte míňať zbytočné peniaze na rôzne doplnky stravy a môžete sa naplno venovať sebe a svojmu tréningu. 💪

Zdravá strava

www.iprobio.sk

Chceš užívať probiotiká ako my?

S kódom: OKOEVERYWHERE získaš 10% zľavu na nákup počas celého roka.

V prípade záujmu rád ti pomôžem s výberom, aj s akýmikoľvek otázkami ohľadne tréningov alebo stravy. Stačí mi napísať na michael@okoeverywhere.com