Tímový kemp s Petrom Saganom: Nový rozmer prípravy

Veľké Zmeny v OE RACING

V posledných mesiacoch sme v tíme OE RACING zažili významné zmeny a otvorili sa nám nové príležitosti. Počas celej sezóny až do Vianočných prázdnin sme s Natáliou neustále cestovali medzi Českom a Slovenskom, zúčastňovali sa mnohých stretnutí a s nádejou očakávali, čo nám prinesie rok 2024. Hoci nie všetko sa podarilo tak ako sme plánovali, podarilo sa nám avšak zabezpečiť podmienky pre našich terajších jazdcov.

Michael Kolář, CEO & TEAM MANAGER OKOEVERYWHERE

Príležitosti v OE RACING

Po vzrušujúcej sezóne sme v tíme OE RACING na konci roka 2023 čelili značným zmenám a príležitostiam, ktoré nám vytvorili nové obzory. Sezóna sa oficiálne skončila 15. októbra, no pre nás s Natáliou len začal hektický čas plánovania a prípravy – a do toho mnoho ciest medzi Českom a Slovenskom. Zúčastnili sme sa nespočetných stretnutí a rokovaní s presvedčením, že v roku 2024 sa náš tím stane ešte silnejší.

Foto: Martin Sarvaš/Biker Magazín©2023

Neúnavne sme pracovali na zabezpečení podmienok pre našich jazdcov, a to najmä s ohľadom na Simču, ktorej sa naskytla vzácna príležitosť obísť celý Svetový pohár a získať takmer profesionálne podmienky. V tejto fáze sme však museli čeliť výzvam spojeným s hľadaním nových sponzorov, čo je v súčasnej dobe náročné, nie len na Slovensku.

Rok 2023 sme už považovali za ukončenú kapitolu, kým sa nám otvorila neočakávaná príležitosť. Peter Sagan nás oslovil s návrhom na spoločné sústredenie, ktoré sa konalo vo Finale Ligure. Táto ponuka prišla v správnom čase a priniesla nám nielen skvelú príležitosť zlepšiť sa a posilniť tímovú atmosféru, ale aj podporu, ktorá nám umožnila plynule prejsť do nadchádzajúcej sezóny 2024 s novým elánom a optimizmom.

Tímový kemp s Petrom Saganom:

Nový rozmer prípravy

Peter Sagan varí pre OE RACING / Foto: Martin Sarvaš/Biker Magazín©2023
Foto: Martin Sarvaš/Biker Magazín©2023
Simona Kuchyňková na novom E-biku od CUBE. Foto: Martin Sarvaš/Biker Magazín©2023

Aj keď sme nemali zvyšný rozpočet po sezóne roku 2023 a už vôbec nie pre celý následujúci rok 2024 – rozhodli sme sa využiť príležitosť, ktorú nám ponúkol Peter Sagan. Vďaka jeho podpore a rozdeleniu nákladov sme mohli zorganizovať sústredenie (pre nás) v neobvyklom novembrovom termíne. Táto skúsenosť nám nielen pomohla zlepšiť technické zručnosti, ale aj poskytla neoceniteľné skúsenosti pre našich jazdcov. Na poslednú chvíľu sa nám podarilo uzavrieť partnerstvo s CUBE BIKES, čo bolo skvelou príležitosťou vyskúšať si a postupne si zvykať na nové bicykle. Keby sme nemali toto sústredenie s Petrom, pravdepodobne by sme na nové stroje prestúpili až po novom roku.

Bývanie v kolektíve s trojnásobným Majstrom Sveta bola nielen športová výzva, ale aj príležitosť vymieňať si skúsenosti s jedným z najlepších cyklistov na svete. Diskutovali sme o stratégiách, taktikách a každodenných výzvach, s ktorými sa stretávajú profesionálni cyklisti – aj keď sa Peter venoval inej disciplíne a po novom sa bude venovať UCI MTB XCO, každý top športovec má niečo podobné a to je spôsob myslenia. Petrova skromnosť a ochota podeliť sa o svoje vedomosti vytvorila atmosféru vzájomnej podpory a učenia pre našich jazdcov.
 

Jakub Kalus

Myslím si, že Jakub má potenciál stať sa jedným z top jazdcov na slovenskej scéne. Veľa závisí od toho, či vydrží tréningový objem do apríla. Jeho momentálna off-season bola zámerne naplánovaná tak, aby sme ho v prvom roku nezahltili prílišným objemom tréningu a dali mu čas zvyknúť si na systém.

Foto: Martin Sarvaš/Biker Magazín©2023
Foto: Martin Sarvaš/Biker Magazín©2023
Foto: Martin Sarvaš/Biker Magazín©2023

Ak všetko pôjde hladko, nemám veľké obavy. Jeho lahodný štýl jazdy je obrovským prínosom pre tím, najmä z jazdeckého hľadiska, posúva to celý tím. Avšak, ako dobre vieme, v tomto športe jazdenie nie je všetko. Kľúčovým faktorom je aj schopnosť seba-prezentácie, najmä v oblasti sociálnych sietí. Jakub, podobne ako mnohí ďalší, s týmto aspektom bojuje, ale keď nájde svoj vlastný obsah a bude sa prezentovať s niečím, s čím je sám stotožnený, začne to ísť od ruky.

Stále pripomíname našim jazdcom, že aj keď sa im môže zdať niečo trápne, musia si uvedomiť, že patria medzi veľmi úzku skupinu ľudí, ktorí robia to, čo ich baví. Automaticky sú výnimoční, aj keď ich videá možno nie sú na úrovni Brage Vestavika. Stále ide o to, že robíme to, čo nás baví. Takže ukáž sa, ako to robíš, a kto vie, možno vďaka tomu nájdeš svoje miesto, ako napríklad Trail Hunter, ktorý nemusí ani ísť na jediné preteky, ale prezentuje sa ako amatérsky jazdec, ktorý má väčšiu hodnotu pre sponzorov ako hocikto iný na Slovensku, pretože si vytvoril obrovské publikum okolo seba.

 

Simčin Rozvoj

Simča, náš talentovaný jazdec, prešla zaujímavým vývojom počas sústredenia s Petrom Saganom. Táto skúsenosť jej otvorila oči pre nové možnosti a výzvy v nadchádzajúcej sezóne. Okrem fyzickej prípravy sme sa sústredili aj na psychickú odolnosť a mentalitu víťaza.

Foto: Martin Sarvaš/Biker Magazín©2023

Filozofia Úspechu

Je zaujímavé sledovať, ako sa Simča začína identifikovať s filozofiou úspechu, ktorá veľmi zjednodušene povedané spočíva v tom, že sa neustále sústredí na vlastný rozvoj a nerieši druhých.  Jazdec musí pracovať na sebe a veriť vlastným schopnostiam.

Samozrejme treba aj sledovať trendy ostatných špičkových jazdcov, lebo to je jedným z kľúčov úspechu k tomu, aby sa jazdci udržali na čele cyklistického sveta. Stále však platí jedno pravidlo – just get to fuckin’ work, lebo v dnešnej dobe už je ťažké niečo nové či prevratné vymyslieť. Najdôležitejší je drill, koľkokrát po sebe si ochotný vstať a ísť za každého počasia jazdiť technické úseky, ísť do posilky alebo len naberať hodiny tréningu. My vytvárame našim jazdcom tréningový program na mieru, lebo každý je iný, čo znamená, že má aj iné silné a slabšie stránky. 

Foto: Martin Sarvaš/Biker Magazín©2023

V tomto bode sme chceli zdôrazniť nielen technický a športový aspekt, ale aj mentálny aspekt, ktorý je pre nás extrémne dôležitý. Veríme, že sila mentálnej odolnosti a psychického nastavenia je kľúčovým faktorom pre úspech v náročnom svete cyklistiky. Každý malý krok vpred a každá skúsenosť tvorí neoceniteľné skúsenosti smerujúce k dosiahnutiu našich cieľov.

Je dôležité pochopiť, že v profesionálnom športe nie je úspech obmedzený len na fyzickú prípravu a technické zručnosti. Mentálny aspekt, vrátane mentálnej odolnosti, koncentrácie a schopnosti prekonať prekážky, je nevyhnutným pilierom pre každého špičkového športovca. Uvedomujeme si, že vytvorenie silného tímu nezahŕňa len fyzický tréning, ale aj neustálu prácu na mentálnom rozvoji našich jazdcov.

Sústreďujeme sa na budúcnosť s presvedčením, že sme na správnej ceste k vytvoreniu silného a úspešného tímu pre 2024 vo svete horskej cyklistiky, a tento prístup zahŕňa dôraz na komplexný rozvoj jazdcov, vrátane ich mentálnej pohotovosti a odolnosti.

Ďakujeme našim tímovým partnerom za podporu:

Späť na e-shop