Tragikomický cyklistický dokument - Riding Backgrounds

Jeden pekný teplý večer na ostrove Gran Canaria som sa s Mišom Kolářom rozprával o cyklistike, ako nás baví aj nebaví. Z filozofickej debaty zrazu vznikla myšlienka: Poďme na bicykloch okolo Slovenska. To sme ale ešte netušili, že by sa to v nejakom vesmíre mohlo stať skutočnosťou.

MARTIN SARVAŠ

Pandémia bola jedným z hlavných dôvodov, prečo sa náš dokument z jazdy Okolo Slovenska nikde neobjavil a spravili sme iba jedno premietanie pre zopár ľudí. Teraz sme sa k tomu už konečne dostali a hodinový film z našej šialenej sedemdňovej jazdy si môžete pozrieť v celej dĺžke na YouTube.

Za 7 dní sme prešli 1416 kilometrov, nastúpali 13 669 metrov a presedeli na bicykloch 47 hodín.

Upozornenie: Dokument „Riding Backgrounds – Slovakia“ obsahuje vulgarizmy, ktoré boli dôsledkom nadmerného vyčerpania jazdcov.

 • Kamera: Adam Milo, Natália Šoltésová
 • Strih a postprodukcia: Martin Barabáš / K2 Production
 • Štyria idioti na bicykloch: Michael Kolář, Martin Knapec, Andrej Sarvaš, Martin Sarvaš

Ako sme prešli na bicykloch okolo Slovenska za sedem dní

Text: Martin Sarvaš, Foto: Natália Šoltésová a Martin Sarvaš

 • Celková vzdialenosť: 1416 km
 • Prevýšenie: 13 669 m
 • Čas: 47 hod
 • Priemerná rýchlosť: 30,1 km/h

Mapa celej trasy a jednotlivých dní:

Štyria kamoši sa dali na takúto šialenosť – prejsť na bicykloch okolo Slovenska za sedem dní. Bývalý profesionálny cyklista a spolujazdec Petra Sagana – Michael Kolář, niekoľkonásobný majster Slovenska v zjazde a endure Martin Knapec, rekreačný ultrabežec a novinár Andrej Sarvaš a jeho brat Martin Sarvaš – večne premotivovaný cyklista a redaktor časopisov Biker a Cyklistika.

Jeden pekný teplý večer vo februári na ostrove Gran Canaria som sa s Mišom rozprával o cyklistike, ako nás baví aj nebaví. Z filozofickej debaty zrazu vznikla myšlienka: “Poďme na bicykloch okolo Slovenska.”

To sme ale ešte netušili, že by sa to v nejakom vesmíre mohlo stať skutočnosťou. Počas roka (2019) sme si túto myšlienku ešte zopárkrát zopakovali, až sme sa napokon po lete rozhodli, že do toho ideme.

Počas septembra sme postupne plánovali a vybavovali všetko potrebné. Na jazdu sa k nám pridalo ešte duo Natália Šoltésová, ktorá mal v ruke foťák a Adam Milo, ktorý šoféroval naše sprievodné auto so všetkým našim živobytím a okrem toho všetko dokumentoval na kameru.

Myslím si, že po absolvovaní tejto jazdy môžem s pokojným svedomím povedať, že ani jeden z nás si pred štartom tohto šialenstva neuvedomoval fyzický ani psychický rozmer tejto jazdy.

1. Deň: Peklo v daždi

 • Bratislava → Nový Hrozenkov
 • Vzdialenosť: 235 km
 • Prevýšenie: 1830 m
 • Čas: 7:37 hod
 • Priemerná rýchlosť: 30,8 km/h

Jazdu okolo Slovenska sme začínali 10. októbra 2019 v Bratislave. Prvý deň bol pre mňa asi najťažší. A nielen najťažší z tejto jazdy, ale celkovo najťažší deň na bicykli. Mal som nedoliečenú chorobu a celých 7 a pol hodiny som dosť nepríjemne kašľal a išlo zo mňa veru všeličo.

Pre pokračovanie článku klikni na odkaz, ktorý je nižšie.

Výber možností This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

OE – MTB No BAGGY!E Bibs

Hodnotenie 0 z 5
(0)

90,00

Výber možností This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

PERMICA – ŽILINA OKO TR

Hodnotenie 0 z 5
(0)

2,99135,00

Výber možností This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

OE MTB STARTER PACK

Hodnotenie 0 z 5
(0)

125,00

Späť na e-shop