Ahojte kamoši,

tí čo ste zablúdili až sem do našej sekcie blogov, tak sa z toho veľmi tešíme a budeme ťa neustále informovať o všetkých novinkách čo chystáme s našou značkou alebo našim enduro tímom OKӨ RACING TEAM. Určite sa máte na čo tešiť a čoskoro sa vidíme opäť všetci na pretekoch, z ktorých budem vždy okrem videí, písať aj reporty v spolupráci so SPDH & EN, kde sme sa stali pre túto sezónu ako značka OKӨEVERYWHERE hlavným mediálnym partnerom!

Volám sa Natália a som spoluzakladateľka nášho projektu či lifestylového brandu OKӨEVERYWHERE, ktorý podporuje komunitu horskej cyklistiky na Slovensku. Vrátime sa spoločne týmto článkom trošku späť v čase a porozprávam ti ako sa vôbec zrodila myšlienka tohto nášho celého projektu.

Keď v roku 2018 skončil Mišo svoju kariéru u profíkov v cestnej cyklistike, tak ani len netušil, že sa dá ešte niekedy znova na preterkársku koľaj. Keďže bicykloval celý svoj život a chcel ostať aj naďalej aktívny, tak ihneď potom ako sa viac zoznámil s domácou komunitou horských cyklistov v Žiline, skúsil svoje prvé enduro preteky (Slovenský pohár v endure, 2018), kde sa umiestnil oveľa lepšie ako sám očakával. Atmosféra pretekov sa mu zapáčila viac ako keď jazdil na ceste. Pamätám si ako mi neskôr hovoril, že atmosféra je uvoľnenejšia, priateľskejšia, necítil taký tlak a keď chcel, tak si dal po pretekoch pivo s kamošmi a nemusel mať žiadne výčitky. Lenže z toľkého nadšenia a nových podnetov sa asi o mesiac zranil na bajku a to ho odstavilo skoro na pol roka. Mal vykĺbenú kľúčnu kosť a robili mu aj plastiku väziva v ramene.

Mal teda celkom dlhý čas na premýšľanie a uvedomoval si, že to bude o to ťažšie dokázať samému sebe a svojmu okoliu, aby sa stal z cestára aspoň ako-taký endurista #roadtoenduro

Všímal si, že cestná cyklistika je číslo jedna čo sa týka sledovanosti, no prevažne každý cyklista si radšej kúpi nejaký horský či trailový bike, a tak sa začal obzerať po tom, čo tu v Žiline – konkrétne cyklistike chýba. Po tom ako navštívíl počas roku 2018 rôzne trailové centrá, si povedal, že nie je možné, aby sa niečo podobné nedalo spraviť aj na Slovensku, najmä v Žiline, keď to tu tou cyklistikou žije. A tak začalo jeho hľadanie ideálnej lokality pre výstavbu prvých legálnych tratí v Žiline.

Chcela by som spomenúť aj Martina Knapca, ktorého už veľa z vás isto pozná a už niekoľko rokov sa snaží pozdvihnúť práve horskú cyklistiku v Rajeckej doline. Bol to práve Knapo, ktorý zatiahol Miša do sveta horákov, a tak Miša napadlo, aby sa spojili a spoločne vytvorili nejaké poriadne bike-centrum, teda aspoň jednu kvalitnú trať a bol toho názoru, že to tak povzbudí aj komunitu a začnú nasledovať. A tak sa pustili spoločne do hľadania a zisťovali aké sú možnosti, kde nakoniec z toho vzniklo ŽILINA OKӨ TRAILS (viac o trailoch v ďalších pripravovaných blogoch).

Začiatkom roka 2019 sme sa s Mišom spoznali a preberali sme aj detailnejšie jeho prvú endurovú sezónu, aké mal plány, ale nemal presné vízie čo a ako do budúcna. A tak ma Mišo oslovil na základe mojich skúseností, či by som mu vedela pomôcť s projektom, či už s novými nápadmi alebo po vizuálnej stránke, keďže ešte vtedy popri mojej vtedajšej práci na veterine som sa venovala aj fotografii, grafickému dizajnu či modelingu. A tak sme dali hlavy dokopy so všetkým našim know-how, pracovnú stránku a zúročili sme tak spoločne všetko to, ako sme každý zvlášť precestovali kúsok sveta. Neskôr v mojom voľnom čase som s Mišom začala chodiť na preteky alebo sme spolu chodili jazdiť do rôznych bike-parkov, aby som tomu celému lepšie porozumela a mohli sme sa nejak odpichnúť od množstva myšlienok a viac sa zamerali na podstatu celého projektu.

Ubehol rok a dostali sme príležitosť ísť spolu na preteky EWS do Chiang-Mai, Thajsko. Ja som sa konečne rozhodla vystúpiť z mojej komfortnej zóny a dala výpoveď v práci, lebo som už dlhšie cítila, že je čas sa posunúť ďalej a venovať sa veciam, ktoré ma viac napĺňajú. A tak sme si náš trip do Thajska predĺžili na dva mesiace, kde sme stále pracovali na už našom spoločnom projekte OKӨEVERYWHERE. Na čo všetko sme tam prišli, ako sme tam žili, spoznali ďalšiu kultúru a skvelých ľudí ti čoskoro napíšem v našom blogu, ktorý bude celý o Thajsku.

Buď aj ty #všadesnami, buď aj ty #okoeverywhere