Palo Hrasko x OE RACING

Možno ste si už niektorí všimli, že počas minulého roka sme začali spolupracovať s Palom. A otázka prečo je úplne na mieste, keďže pôsobí v inom odvetví cyklistiky ako náš tím OExCUBE RACING.  Vybrali sme si ho s Natáliou, nami srdcu blízkemu dôvodu, a to je to, že sa snaží tiež posúvať  MTB na Slovensku a venuje sa mládeži. 

Palo patrí medzi top slovenských jazdcov, ale napriek tomu EN/DH priaznivci o ňom až tak nevedia. Pripravili sme si preňho preto zopár otázok, na ktoré nám odpovedal.

Pavol Hraško

je Slovenský Slopestyle jazdec

Instagram

@haloprasko

Michael, CEO OKOEVERYWHERE

Q & A

Ahoj Palo,

Máme tu trochu netradičný formát, položím ti iba 4 otázky a viac informácií o tom kto si a čo všetko robíš, si ľudia môžu pozrieť v našej YouTube sérii s tebou počas celého roka. Poďme teda na to.

1. Čo ťa viedlo k rozhodnutiu stať sa slopestyle jazdcom a aké sú tvoje najväčšie úspechy doteraz?

Ahoj, pojem slopestyle bol v časoch keď som začínal u nás nie moc známy, používali sme skôr “dirt”. Viedli ma k tomu v podstate reklamy na MTV 🤣 boli to pár sekundové (asi 5s) prestrihy Skate, BMX a tuším aj rollerblade.
 
Takže som začal so skateboardom, prešiel na korčule a až potom som zistil, že na biku človek zažije viac za tých pár hodín za domom. No a ako klasické horské presúvadlo to všetko začalo odchádzať pri prvých pokusoch o skoky, otec mi z bazáru kúpil BMX, na ktorej som za dve hodiny spadol celkom slušne, a tak som si povedal, že horák je lepší…no a je 😃.
 
Vyrastal som v Petržalke na sídlisku, takže schody, múriky a neskôr skatepark, boli moje základy. Výbava do lesa bola vždy drahá 🙂
Až pred pár rokmi som sa dostal do lesov a poriešil svoje prvé enduro.
 
Čo sa týka úspechov je tam viac smerov, jasné že sú tu nejaké tituly Majstra Slovenska (dirt MTB) , ale mám tu také osobné ako napríklad 1. Slovák na silver evente FMB World Tour (asi aj najväčší počet účastí zatiaľ zo Slovákov), na Bronze evente FBMWT mám naj. 4. miesto a na Silver tuším 9.miesto.
 
Iný osobný úspech je, že pre mňa aj fakt, že od 2008 aktívne jazdím a zlepšujem sa, mám na konte pár trikov ktoré som “priniesol” na Slovensko, bol som pri zrode Junkride crew, dostali sme freestyle bmx/mtb na serióznu úroveň (už aj pod zväzom),  postavili sme niekoľko miest na jazdenie po Slovensku a dnes sa snažím aj posúvať svoje skills mladším generáciám prostredníctvom tréningov a kurzov. 
 
Aaaaaaaa pracujeme spoločne na vývoji bicyklov práve pre túto komunitu. Toľko v skratke 😃  

#mtblife

2. Aké sú najväčšie výzvy, ktorým čelíš ako jazdec v oblasti slovenského MTB a ako by si chcel túto disciplínu posunúť ďalej?

Najväčšia výzva je asi fakt, že čo si neurobíš sám to nemáš. Dirty máme v otvorenom priestranstve a tak z času na čas príde k tomu, že musíme niečo opravovať kvôli primitívom, ktorí sa nevedia spratať do kože. Samozrejme počasie tiež nie je vždy po zime kamarát, takže je to výzva, chytiť lopatu, zohnať ľudí, pretože aj to je už dnes problém – a makať.

Čo sa týka jazdenia je to klasika asi psychika, strach z pádu a podobne. To poznáte a je jedno či ide o contest doma alebo v zahraničí…
Posunúť ďalej…dobrá otázka. Neviem či môžem napísať, že “chcem” , ale pokiaľ to ešte je v mojich silách, tak potom určite motivovať ľudí, aby jazdili pre pocit, zábavu a preto, že ich to baví. Nie pre lajky a sponzorov alebo pre to, že to vyzerá cool…inak pri tom dlho neostanete.
 

3. Ako vyzerá tvoj bežný deň napr. tréningový režim a príprava na závody?

Príprava na závody u nás asi nie je nijak moc odlišná od bežného režimu. V týždni sa snažím aspoň 2x zaradiť fitko a ostatné dni ak sa dá tak jazdiť. Snažím sa vyhľadávať nové miesta, iné prekážky, obmieňať jazdecké kategórie. V zime je toho fitka a aktivít viac ako bajku, ale vždy sa nájde čas vycestovať niekam do indooru.

Pred závodmi sa snažím hlavne sa zodpovedne zbaliť 😃 duplikujem komponenty aby ma nič nezaskočilo a snažím sa nepredstavovať si contest run, pretože vždy je to nakoniec iné. Hlavne na neznámom spote.

4. Čomu sa všetkému venuješ? 

Okrem bajku sa v lete rád rekreačne povozím na wakeboarde, v zime snowboard, občas vybehnem na lezeckú stenu a sem-tam sauny, nech to telo trošku dostane aj kľud. Inak milujem vysávanie, sebarozvoj a upratovanie bordelu po kocúrovi.
 
Ďakujeme Palo za tvoje odpovede a priblíženie sa našemu publiku v skratke. Tešíme sa na spoločné zážitky.

Ďakujem OKO za príležitosť s vami spolupracovať, poďme riderom robiť naložené handry, motivovať ich a užívať si miesta s poza rajdov!

Prečítaj si aj!

Zaniká enduro na Slovensku? Prečítaj si vyjadrenie Michaela Kolářa.