Enduro na Slovensku v zániku. Čo bude ďalej?

Nedávne preteky boli pre mňa vzrušujúcim zážitkom, no musím pripustiť, že som podcenil náročnosť trate. Po návrate domov a s novým zistením, že slovenský pohár v endure končí, rád by som sa podelil o svoj názor na problémy v horskej cyklistike na Slovensku.

V dnešnom blogu sa budem venovať niekoľkým témam, ktoré si myslím, že sú prepojené, ale najskôr sa zameriam na nedávne Majstrovstvá Slovenska v endure, ktoré sa konali v Košiciach.

Michael Kolář, CEO & TEAM MANAGER OKOEVERYWHERE

Skúsenosť z Národných šampionátov:

 

Národné šampionáty sú dlho očakávanou udalosťou pre každého nadšenca horskej cyklistiky a vydarený ročník tohto roku nebol výnimkou. Po prvej tréningovej jazde sa jazdci stretli s neočakávaným zvratom – traťou, ktorá vystavila ich voľbu vybavenia na skúšku. Jeden takýto jazdec, (Ja – Michael Kolar), zdieľam svoju skúsenosť.

Went back to analog – P7 at the nationals!” som začal svoj príspevok na Instagrame. Úprimne priznám, že som podcenil náročnosť trate, spoliehajúc sa na svoje bežný DH setup. Avšak hneď v prvej tréningovej jazde som vedel, že si to vyžaduje niečo iné.

Svet horskej cyklistiky je rovnako rozmanitý ako vzrušujúci, ponúka rôzne disciplíny a trate, ktoré vyzývajú aj najskúsenejších jazdcov. Každoročné národné šampionáty spájajú vášnivých športovcov zo všetkých kútov, ktorí sa snažia dokázať svoje zručnosti na náročných terénoch. Jedným kľúčovým faktorom, ktorý často rozdeľuje víťazov pódia od ostatných, je bohužiaľ aj voľba bicykla.

Po príchode domov pocity boli rôzné.

Ľuboš Stano a Michael Kolář pred štartom.

o voľbe bicykla a férovej konkurencii na šampionáte

Rozdiel medzi XCO a Enduro

Jakub Jenčuš je novým majstrom slovenská v endure!
Simona Kuchyňková je novou majsterkou slovenská v endure!

Ako som už vysvetlil, rozdiel v nastavení bicyklov nevyhnutne vytvoril nerovnováhu na pretekárskom ihrisku. 17 kg bicykel so zdvihom 170 mm sa stretol s náročným úkonom proti 11 kg XCO bicyklu so zdvihom 120 mm na hladších trasách. Zatiaľ čo súťaže žijú z športového ducha a zručností pretekára, takéto rozdiely vo vybavení môžu určitým jazdcom poskytnúť výrazné výhody, najmä miestnym, ktorí dobre poznajú trať.

posilnenie horskej cyklistiky na Slovensku

Výkon víťazí, pre tentokrát.

Napriek nerovnováhe vo vybavení, výkon víťaza ukázal nespochybniteľnú zručnosť a silu pretekára. Súťaže nezávisia len na výbave, ale aj na oddanosti, tréningu a talente, ktorí jazdci prinášajú do tejto disciplíny, čiže víťazstvo pretekára na prvom stupni víťazov je určite zaslúžené, i keď trochu netradičným spôsobom.

Reprezentácia národa

Národné šampionáty majú pre športovcov špeciálne miesto, pretože majú príležitosť reprezentovať svoju krajinu na medzinárodnom pódiu. Dúfame, že nový slovenský národný šampión v endure s hrdosťou predstaví národnú vlajku na Svetovom pohári EDR. Táto šanca hrdo niesť národnú vlajku a súťažiť proti jazdcom z celého sveta je podstata národných šampionátov.

Národné šampionáty poskytli silnú pripomienku o dôležitosti voľby bicykla v horskej cyklistike. Skúsenosti, ktoré zdieľali jazdci ako ja, poukazujú na potrebu rovnováhy, ktorá zabezpečuje spravodlivú súťaž. Ako sa šport vyvíja, je dôležité, aby organizátori a jazdci diskutovali a riešili tieto výzvy, vytvárajúc prostredie, kde zručnosti, vášeň a športový duch majú prednosť pred nerovnosťami vo výbave. Nakoniec to je duch súťaže a láska k horskej cyklistike, ktorá spája jazdcov z rôznych prostredí a robí tento šport skutočne výnimočným.

Zaniká enduro na Slovensku?

MSR skôr pre XCO, zrušené preteky Mýto a posledná sezóna SPEN. Čo bude ďalej?

Slovenská enduro scéna čelí závažným výzvam, ktoré ohrozujú existenciu tejto atraktívnej disciplíny. Malý záujem pretekárov a nízke návštevnosti súťaží zanechali organizátorov bez nádeje na zlepšenie. Snaha prilákať viac účastníkov investovaním do marketingu, stánkami s jedlom a zaujímavým programom sa zdala organizátorom neúčinná. Dôsledkom je zrušenie niektorých pretekov a zavŕšenie poslednej sezóny Slovenského pohára endura (SPEN) v Bratislave. Je to uzavretý kruh, z ktorého sa organizátori nevedia vymaniť alebo existujú ďalšie možnosti pre záchranu slovenského endura?

Problém s malou účasťou: Preteky v MTB enduro na Slovensku čelia problému s nízkou účasťou pretekárov, čo znamená, že organizátori majú ťažkosti udržať tento šport nažive. Napriek viacročným snahám o atraktivitu podujatí prilákať viac pretekárov, ich úsilie neprinieslo požadované výsledky. S otázkou, prečo pretekári nechodia na preteky ostáva nevyriešená

Začarovaný kruh: Organizátori sa už roky snažili udržať tento šport na Slovensku, ale bez dostatočnej podpory a záujmu zo strany pretekárov sa zdá, že zostali uväznení v začarovanom kruhu. Investície do marketingu a snaha o zatraktívnenie pretekov sú bezvýsledné, čo nahráva rozhodnutiu zrušiť celý slovenský pohár v endure. Organizátori si určite zaslúžia rešpekt a poďakovanie za ich snahu a odhodlanie priniesť takéto súťaže na domáce pôdy a dať mladým pretekárom šancu dostať sa na svetové podujatia. No čiže situáciu, kedy sa nezmenil počet účastníkov pretekov, nemôžeme jednoznačne považovať za úspech.

Ukazovatele nádeje

Napriek týmto problémom, sezóna 2023 priniesla niekoľko pozitívnych zmien, ktoré ukazujú, že veci idú k lepšiemu. Organizátori začlenili detské kategórie a umožnili štartovať bez licencie. Okrem toho, zaznamenané aftermovie videá po pretekoch pridali na zaujímavosti a atraktivite. Napriek tomu táto snaha nestačila prilákať dostatočný počet pretekárov.

Slovenské enduro tým čelí náročným výzvam a zmenám v snahe prilákať viac pretekárov na domáce súťaže. Malý záujem pretekárov a nízka návštevnosť znamenali koniec poslednej sezóny Slovenského pohára v endure. Napriek tomu stále existujú možnosti ako obnoviť tento šport a priniesť ho na vyššiu úroveň. Je na organizátoroch, pretekároch a komunite najbližšie rozhodovať o budúcnosti slovenského endura. Lebo ak prídeme o slovenský pohár, tak dostáť sa na svetovú sériu bude o to ťažšie a jediný spôsob ako získať dostatok UCI bodov sú majstrovstvá Slovenska potom už len samotné EDR Open a možno ešte nejaké bližšie zahraničné preteky v PL/ČR to znamená väčšie náklady na štartovné a takýmto spôsobom zatvárame dvere hlavne mladým jazdcom.

Hľadanie riešenia: V situácii, kedy sa zdá, že organizátorom už došli sily a ich úsilie zotrvať pri pôvodnom koncepte neprináša ovocie, je potrebné hľadať nové riešenia. Možno je potrebné viac zapojiť a motivovať samotných pretekárov a ich kluby k podpore a účasti na domácich pretekoch. Zároveň sa môže zvážiť spolupráca s inými závodmi alebo zahraničnými seriálmi, aby sa prilákali noví jazdci a zvýšila sa atraktivita pretekov. Čiže ešte stále existujú možnosti, ako obnoviť záujem o slovenské enduro.

Slovensko je výnimočnou krajinou s bohatým potenciálom pre horskú cyklistiku.

Jeho kopcovitý a krásny terén ponúka ideálne podmienky pre pretekárske a rekreačné jazdenie. Avšak, je smutné, že sa zatiaľ nedokážeme vyrovnávať s našimi susedmi v Českej republike, ktorí majú dlhú tradíciu v horskej cyklistike a sú uznávaní pre svoje kvalitné podujatia a aktívnu cyklistickú komunitu.

Spolupráca medzi organizátormi, sponzormi a vládnymi inštitúciami sú nevyhnutné pre dosiahnutie vyššej úrovne horskej cyklistiky na Slovensku.

Určite treba investovať do propagácie a marketingu, aby prilákali viac pretekárov a divákov na naše preteky. Taktiež sa treba sústrediť na zlepšenie infraštruktúry a služieb pre cyklistov, aby sme im poskytli príjemný zážitok a motivovali ich k návratu na naše trate.

Česko nám môže slúžiť ako inšpirácia, ale zároveň je dôležité nájsť vlastnú identitu a jedinečný štýl pre našu slovenskú horskú cyklistiku. Dôležité je spojiť sa ako cyklistická komunita, aby sme podporili tento šport a ukázali jeho potenciál nielen na národnej, ale kľudne aj na medzinárodnej úrovni.

Slovensko má všetky predpoklady pre to, aby sa stalo dôležitým centrom horskej cyklistiky. Je na nás, cyklistov, aby sme spojili svoje sily a pracovali spoločne na dosiahnutí tohto cieľa ako napr. pri každej návšteve trail centra nechať nejaké to dobrovoľné vstupné lebo verte mi tie 3 eura vedia veľmi pomôcť. Ak sa budeme sústrediť na rozvoj a posilnenie horskej cyklistiky na Slovensku, môžeme prekonať tieto výzvy a stáť sa vyhľadávanou Európskou MTB destináciou = lepšie trate pre nás doma. 

Je však množstvo problémov, ktoré najskôr treba vyriešiť a obavám sa, že ešte to potrvá kým zažijeme zmeny k lepšiemu. Nás to však neodrádza a pokračujeme v snahe zlepšovať prostredie horskej cyklistiky na Slovensku!

Späť na e-shop