#03 Život s Vilmou – iXS European Downhill Cup, Losinj (CRO)

Prvé kolo iXS Európskeho pohára, Veli Lošinj – Chorvátsko alebo „tu kameň tam kameň“. Preteky, ktoré sa konali 1.-3.apríla 2022.

Moja sezóna sa začala pre tento v Dalmácii

foto : Honza Křenek

Konečne sa nám roztočil kolotoč pretekov a s príchodom apríla sme sa vybrali na 1. kolo Európskeho pohára v lokalite Lošinj, ostrov približne 30 minút plavby trajektom od Krku. Celá cesta tam nám trvala okolo 11 hodín, čo nie je až tak strašné, ak si do krabičky natlačíte dostatok rezňov a stiahnete zopár filmov z Netflixu. Do cieľa sme prišli vo štvrtok večer a trackwalk sa nám podarilo stihnúť ešte pre úplnou tmou.

cesta trajektom

V piatok ráno prebiehala registrácia, kde dostanete dve čísla. Tenšie sa prispinkuje zozadu na dres, aby vás počas meraných jázd rýchlejšie a lepšie identifikovali. Trať je vďaka obrovským špicatým kameňom, ktorých tu je na 1mviac ako hliny, veľmi technická a obsahuje aj skoky – s nie veľmi príjemnými dopadmi. Napriek miernemu strachu z nepoznaného, sa ma chuť jazdiť stále držala a hneď po skončení oficiálneho trackwalku som vtrhla „medzi pásky“.

štart
trať

Na štart sa vyváža za pomoci mikrobusov a valníkov – bicykle sú chránené z oboch strán kartónmi a sú bezpečne upevnené upínacím popruhom o zadnú aj prednú časť nákladného auta. Zhruba celý tréning pršalo a na trati sa všetkým strašne šmýkalo. V zime a blate nám stačilo 5 jázd a premočení sme zdrhli na ubytko. Večer som v kúpeľni prala blatové rukavice a asi hodinu fénovala prilbu a topánky, nech sú ready na nastávajúci deň.

vývoz bicyklov

V sobotu dážď ustál a bicykle začali byť znovu celkom ovládateľné. Európsky pohár a asi každý väčší pretek v zahraničí sa od nášho Slovenského pohára líši hlavne v organizácii. Keďže sa týchto pretekov zúčastňuje viac ľudí, je potrebné kvalifikáciu (semi-finále) uskutočniť už v sobotu na obed a na to, aby vás na ňu pustili musíte ráno absolvovať minimálne dve tréningové jazdy. Moja meraná jazda bola pohodová a dostala ma na 4. miesto.

Veli Lošinj, Chorvátsko

Už v skoré nedeľné ráno som vedela, že to bude super deň, lebo namiesto šera a chladu som sa zobudila do krásneho východu slnka. Trať bola už od rána vyschnutá a omnoho viac nás všetkých bavila. Napätú atmosféru spríjemňovala kopa fanúšikov popri trati. Do obeda som stihla najazdiť nové stopy a nabrala odvahu aj do skokov, ktoré mi dopomohli skončiť na 3. mieste v mojom prvom elitnom závode! Som vďačná za nové skúsenosti a snáď sa mi ich všetky podarí dobre zužitkovať v najbližšom súboji s časomierou.

3.miesto vybojovné

Vilma Gombalová, Kraps Racing Team

Spolu sme #okoeverywhere buď aj ty #vsadesnami