EDR CHATEL

Slovensko má historicky prvú víťazku UCI EDR.

Simona Kuchyňková z OKOEVERYWHERE RACING vyhrala po skvelom výkone preteky Svetového pohára v endure, v Chateli o 0.11 sekundy.

Slovenská pretekárka Simona Kuchyňková z nášho tímu OKOEVERYWHERE RACING uzavrela pretekársku sezónu v svetovom pohári v endure víťazstvom!

Posledné preteky v seriáli svetového pohára sa konali uplynulý víkend vo francúzskom stredisku Chatel, ktoré je súčasťou najväčšieho lyžiarskeho strediska Portes du Soleil na svete.

Simona sa počas celého dňa zlepšovala a v závere pretekov dominovala, čo jej prinieslo vysnívané víťazstvo.

Na svojom Instagrame krátko po pretekoch napísala: „Slová nedokážu vyjadriť to, ako sa cítim. Ďakujem všetkým, ktorí ma pdopodrovali!“

My sme si ju odchytili a pripravili pre vás krátky rozhovor s našou riderkou.

Michael, COO OKOEVERYWHERE

Q & A

Ahoj, Simona! Ešte raz ti gratulujeme k tvojmu víťazstvu vo Svetovom pohári v endure v Chateli. Môžeš nám povedať, ako si sa cítila v momente, keď si sa dozvedela o svojom víťazstve?

Ahojte a ďakujem pekne! Tie pocity v danom okamihu sú takmer neopísateľné a len málokto si to vie predstaviť. Keď som prešla cieľom, bola som si takmer istá, že som druhá. Absolútne som nerátala pred posledným stageom s možnosťou, že vyhrám, ale v kútiku duše som chcela to víťazstvo viac, ako ktokoľvek iný. Vedela som, že som mala dobrú jazdu (aj keď mi skočil pes na trať haha), ale to, že sa mi podarí na tak krátkom stagei stiahnuť 7 sekúnd na prvé miesto, tomu naozaj doteraz nechápem. Každopádne nemožné sa stalo skutočnosťou a už som len počula Šmerda (suspension clinic) ako kričí, že som prvá. V tú chvíľu sa mi začalo všetko spájať, že to bude asi fakt pravda, keďže Emily (týpka, čo bola dovtedy prvá) štartovala predo mnou, a jej čas tam už bol nahodený. V zlomku sekundy som dostala extrémny flash všetkých udalostí, ktoré sa stali za posledné 2 roky a od radosti som plakala takých dobrých 20 minút od radosti. A to ma teda nevidno často plakať, haha.

#winner

Náša jazdkyňa Simča Kuchyňková na pretekoch svetového pohára v Chatel.

Všetci určite chceme vedieť viac o tvojom výkone na pretekoch. Môžeš nám opísať, ako preteky prebiehali a aké boli tvoje najväčšie výzvy počas tohto závodu?

Celý priebeh pretekov bola doslova horská dráha, ktorá sa až nekontrolovateľne rozbehla. Na 1. stagei som si dala takmer bezchybnú a čistú jazdu. Do cieľa som prišla druhá so stratou 1,6s. Pred druhým stageom som mala rešpekt, keďže to bol najdlhší stage dňa, a z predošlých pretekov som vedela, že zrovna tie dlhšie mi úplne nechutia, a tak som skončila až na 8.mieste s 12s stratou. Na tretí stage som sa úprimne tešila, bol strmý, technický, koreňový, kameňový a v hrabanke. No v jednom z najťažších úsekov som urobila veľkú chybu, vyletela z trate a musela tlačiť bajk späť na trať, čo ma stálo 13 sekúnd. Po tomto stagi som bola celkovo na 4.mieste so stratou 26 sekúnd na prvé miesto a 10 sekúnd na pódium. Mala som pred sebou ešte 4 stage, a tak som si stanovila cieľ, že budem atakovať na pódium za každú cenu. Tieto stage boli v bikeparku, ale teda vôbec neboli zadarmo. Na štvrtom stagei som sa cítila extrémne dobre, zapol sa mi nejaký extrémne sústredený mód, ktorý som tak dlho hľadala! Na lanovke som potom zistila, že sa mi podarilo vyhrať stage, čo ma brutálne nakoplo a posunulo na predbežné pódium. Ale stále to bolo extrémne časovo tesné, keďže sme boli 3 baby v štyroch sekundách, ale na prvé mi stále chýbalo vyše 21 sekúnd. Na piatom stagei som brala taktiež stage win, čo ma posunulo na druhú priečku so stratou 17 sekúnd. V hlave som si hovorila, že musím udržať pódium, a aj keď som chcela vyhrať, bolo len veľmi nepravdepodobné, že stiahnem toľko sekúnd. Na predposlednom – šiestom stagi som hneď na začiatku trafila ráfik kameňom a bola som si na 80% istá, že mám defekt. Zdalo sa mi, že idem na inserte, ale stále som išla, čo to dalo. V cieli som potom zistila, že to bol omyl, koleso držalo a aj keď sa mi pocitovo išlo zle, medzi ženami by som brala 6.miesto. Na posledný stage som šlapala trochu so strachom, že mám pomalý defekt, ale stále to bol našťastie len omyl. Pred štartom som si už len hovorila, že to nemôžem pokaziť a dám do toho všetko, aby som si udržala pódium. Ako som spomínala, posledný stage, až na toho psa, mi celkom vyšiel, bojovala som až do poslednej stotiny (doslova), a zbytok už viete 🙂 A aby som nezabudla, počas celého dňa mi pomáhal Majkl (Mišo Kolář) s výživou, čo – kedy – koľko mám zjesť alebo vypiť, čo bola pre mňa obrovská pomoc, keďže sme boli vo vysokých horách, v ktorých sa telo správa inak.

V druhej polovici pretekov si chytila ako sa hovorí druhý dych a podala fantastický výkon. Čo sa v tebe zmenilo, že si dokazala otočiť výsledok vo svoj prospech?

Myslím si, že bolo treba odomknúť nejaký level v hlave, aby som konečne začala veriť vlastným schopnostiam. Veľmi dlho som sa o to pokúšala a nevychádzalo mi to, ale od štvrtého stagu som už išla, ako to ja volám, pilotáž.

Ako si sa pripravovala na túto sezónu Svetového pohára? Vieme, že si sa vrátila z ťažkého zranenia, ale skôr nás zaujíma, či existujú nejaké konkrétne aspekty tréningu, ktoré ti pomohli dosiahnuť tento úspech?

Vzhľadom na to minimum času, ktoré sme mali, sa nedalo zmeniť veľa v oblasti výkonu. S Kubom Šoltésom aka JC-im, sme spevňovali celé telo v posilke a Majkl Kolář mi napiekol celkom chutné tréningové jednotky v podobe intervalových zákuskov. Okrem toho som sa snažila zapracovať aj na psychickej stránke.

Svetový pohár v endure je obrovská súťaž s veľmi talentovanými pretekármi. Môžeš nám povedať, kto ťa inšpiroval alebo ovplyvnil v tvojej kariére enduro jazdca?

Konkrétne ma nikto nejako neovplyvnil, popravde sa snažím písať si vlastný príbeh a mať svoj štýl na bajku, lebo ten v ženskom poli trochu chýba (aj keď tie moje whipky nie sú výhra, haha). Čo ma ale inšpirovalo, bol Loic Bruni a jeho Snowshoe 2019, myslím si, že sa tie naše udalosti aj trochu podobajú.

Tvoje víťazstvo je v kategórii do 21 rokov. Aké máš plány do budúcna v enduro jazdení? Čo by si rada dosiahla v nasledujúcich sezónach?

Ďalšiu sezónu budem posledný rok v tejto kategórií, ale zároveň to bude prvý rok, kedy budú majstrovstvá sveta v endure. To je určite môj najväčší cieľ. Zároveň musím povedať, že každý pretek má pre mňa rovnakú váhu, a preto by som chcela jazdiť takú pilotáž, ako práve v Chateli. Nebudem klamať, tento šport tvorí obrovskú časť môjho života a rada by som sa dostala do profesionálneho tímu.

Vieme, že o bicykel sa ti stara Šmerdo a.k.a Suspension Clinic. Mala si na tieto preteky nejaké špeciálne nastavenie alebo celoročne jazdíš na viac-menej rovnakom set-upe? 

Šmerdo sa mi nestará len o bicykel, ale o celé zázemie na pretekoch a mimo nich. Vlastne aj viacerým jazdcom takýmto spôsobom pomáha 🙂 Rovnaký set-up nejazdím celoročne, keďže vyvíjame Karola (tlmič) a vidlicu, čiže stále niečo nové skúšam. Samozrejme záleží aj od tratí, či sú viac zjazdové ako napríklad v Chateli, alebo šľapavé ako v Canazei. No od posledného preteku v Loudenvielle sme takmer nič nezmenili.

Nakoniec sa ťa už nebudeme pýtať otázky, ale radi by sme ti nechali priestor, ak je niečo, čo by si chcela ešte spomenúť, odkázať fanúšikom alebo dať rady ďalším jazdcom na Slovensku.

Chcela by som sa v prvom rade poďakovať všetkým, ktorí ma podporujú a veria mi na tejto crazy ceste. V prvom rade to je Šmerdo, rodina, tím, sponzori a všetci vy, fanúšikovia! Takúto podporu som snáď ešte nikdy nezažila, a to je vec, ktorá ma ženie dopredu a nakopáva do zimnej prípravy ako nikdy predtým. 

Ak by som mala dať “radu” všetkým, nielen jazdcom, bolo by to – čo ak to môže dopadnúť lepšie, ako si dokážeš predstaviť?  

Ďakujeme ti za tvoj čas, Simona, a prajeme ti veľa ďalších úspechov!

Prečítaj si aj!

Zaniká enduro na Slovensku? Prečítaj si vyjadrenie Michaela Kolářa.